پرتال استانداری آذربایجان شرقی
تاریخ : سه شنبه 3 دي 1398
کد 700

در جلسه شورای اداری شهرستان خداآفرین مطرح شد

مهندس امیری راد :حوزه کشاورزی بعنوان مزیت نسبی منطقه می تواند توسعه شهرستان را به ارمغان آورد

فرماندار خداآفرین با اشاره به ظرفیت بی نظیر آب وهوا وخاک مستعد این شهرستان در حرکت به سمت رونق وتوسعه گفت خودکفایی در تولیدات کشاورزی جز سیاستهای نظام است که توسعه این بخش مستلزم نگاه ویژه مسئولان استانی است .

فرماندار خداآفرین با اشاره به ظرفیت بی نظیر آب وهوا وخاک مستعد این شهرستان در حرکت به سمت رونق وتوسعه گفت خودکفایی در تولیدات کشاورزی جز سیاستهای نظام است که توسعه این بخش مستلزم نگاه ویژه مسئولان استانی است .
به گزارش روابط عمومی فرماندار خداآفرین ,مهندس امیری راد در جلسه شورای اداری شهرستان حوزه کشاورزی را تبلور اقتصاد مقاومتی نام برد وافزود : نیازهای اولیه انسان مستقیما به محصولات کشاورزی وابسته است وحرکت به سمت رونق وتولید داخلی در کشاورزی موجب بی نیازی از وابستگی به کشورهای خارجی می شود .

وی با تاکید بر نقش موثر سازمان های مردم نهاد در حوزه کشاورزی از احیای جدید وفعال سازی نظام صنفی کشاورزی در ارائه خدمات به کشاورزان خبرداد .
فرماندار خداآفرین در ادامه با بیان اینکه مقدار ۲۱هزار و۴۱۸هکتار سطح اراضی کشاورزی وباغی دراین شهرستان وجوددارد گفت : ازاین مقدار ۹هزار و۳۴۸هکتار آبی و۱۲هزار هکتار بصورت دیم کشت می شود که سالانه ۶هزار و۷۶۳تن محصولات باغی و۵۷هزار و۱۲۵تن محصولات زراعی تولید می شود .

مهندس امیری راد گندم ,یونجه ,پنبه ,کنجد ,برنج ,گردو ,انار ,زغال اخته وهلو وعسل را عمده محصولات تولیدی این شهرستان نام برد وافزود : نبود صنایع تبدیلی وخام فروشی محصولات موجب از دست رفتن ارزش افزوده کشاورزان می شود که می توان با استفاده از ظرفیت تشکل ها ,صنایع تبدیلی وارتقای بهره وری در جهت افزایش درآمد کشاورزان اقدام شود .

فرماندار خداآفرین گفت مقدار ۹هزارو۳۳۰هکتار ازاراضی طرح بهبود ومراتع درحوزه آبهای مرزی تجهیز و۱۰هزار و۸۵۰هکتار شبکه آبیاری تحت فشار انجام شده است

رییس نظام صنفی کشاورزی استان آذربایجان شرقی نیز دراین جلسه سازمان دهی ,سامان دهی وحمایت ونظارت برتولید کنندگان را موجب دست یابی به خودکفایی پایدار نام برد وگفت : به منظور ساماندهی کشاورزان ودفاع از حقوق آنان نیاز به تشکیل تشکل های مردم نهاد از جمله نظام صنفی کشاورزی وجوددارد .
هاشمی سامان دهی وسازمان دهی بخش کشاورزی وارتقای سطح کشاورزی راازجمله وظایف اصلی نظام صنفی کشاورزی نام برد وافزود : نظام صنفی استان آذربایجان شرقی نسبت به سایر استانها فعالتر وپویاتراست وتوانسته است با به تصویب رساندن بیمه تامین اجتماعی برای کشاورزان خدمات ارزنده ای ارائه دهد .
وی ادامه داد : مطابق همین قانون بیمه نامه ,هرکشاورزی که پروانه نظام صنفی داشته باشد می تواند از خدمات بیمه استفاده نماید .

هاشمی گفت : براساس تفاهم نامه منعقد شده با دادگستری هرکشاورزی که پروانه نظام صنفی کشاورزی داشته باشد تا سقف نامحدود در مراجع قضایی می تواند از آن بعنوان وثیقه معتبر استفاده نماید وهمچنین وکیل وکارشناس رایگان در اختیارآن قرار بگیرد .

وی با اعلام اینکه تمام کشاورزان باید تا پایان سال ۱۴۰۰عضو نظام صنفی باشند گفت در خداآفرین حدود ۱۲۰۰نفر عضو این نظام هستند که باید با اطلاع رسانی از مزایای عضویت دراین نظام آگاه شوند.

در آخر جلسه از مهندس یاشارمحمدخانی رییس اداره راهداری شهرستان به مناسبت هفته راهداری و عملکرد وفعالیت مطلوب این اداره تجلیل شد.
  • نوشته شده
  • در سه شنبه 3 دي 1398
  • توسط کاربر روابط عمومی خدآفرین